197k views
4 votes
Find the unit rate:

$3.60 for 20 ounces

a. $0.18 per ounce

b. $0.80 per ounce

c. $0.52 per ounce

d. $0.15 per ounce

1 Answer

3 votes
Answer A

3.60/20 = .18
User RicardoSBA
by
5.3k points