Answer:
Total variable cost= $420,000
Total fixed costs= $17,000
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Variable cost per unit:
Direct material= $40
Direct labor= $90
Unitary variable overhead= $80
Fixed costs:
Rent= $14,000 per month
Equipment= $3,000
Production= 2,000 packages
Total variable cost= unitary cost* production in units
Total variable cost= 210*2,000= $420,000
Total fixed costs= $17,000