190k views
3 votes
It cost ruby $4 to send 48 text messages what was her cost of texting in texts per dollar? Express your answer in simplest form

1 Answer

1 vote

Answer:

Ruby pays a dollar every 12 messages.

Explanation:

It costs Ruby $4 to send 48 text messages. To find the unit rate, you would divide 48 by 4. So the result would lead to 12 messages per dollar.

User Rosamaria
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.