51.3k views
1 vote
Suppose that a fast food restaurant decides to survey its customers to gauge interest in a breakfast menu. After surveying multiple people, the restaurant created a 95% confidence interval for the proportion of customers interested in a breakfast menu. The confidence interval is (0.688,0.766) . Use the confidence interval to find the point estimate and margin of error for the proportion. Give your answer precise to three decimal places.

User GKFX
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:


\hat p = 0.727 point of estimate for the proportion of customers interested in a breakfast menu


ME= 0.039 represent the margin of error.

Explanation:

For this case we want to find a confidence interval for the proportion of customers interested in a breakfast menu.

The confidence interval for this case is given by this formula:


\hat p \pm z_(\alpha/2) \sqrt{(\hat p(1-\hat p))/(n)}

And the margin of error is given by:


ME = z_(\alpha/2) \sqrt{(\hat p(1-\hat p))/(n)}

The 95% confidence for this case is given by:


0.688 \leq p \leq 0.766

We can find the point of estimate for the proportion using the fact that the interval is symmetrical


\hat p = (Lower+Upper)/(2) =(0.688+0.766)/(2)=0.727

And we can find the margin of error with this difference:


ME = Upper- \hat p = 0.766-0.727 = 0.039

Or equivalently with:


ME = \hat p -Lower = 0.727- 0.688 =0.039

So then the final answer for this case would be:


\hat p = 0.727 point of estimate for the proportion of customers interested in a breakfast menu


ME= 0.039 represent the margin of error.

User Enigmatic Wang
by
6.8k points