56.5k views
6 votes
Which 1.0 liter sample of HCl (aq) contains the least number of moles of solute particles?

Your answer:
0.010 M
0.10 M
1.0 M
10.0 M

1 Answer

7 votes

Least no of moles means it should be 1mol

  • Volume in Litre=1L

Hence

  • Molarity=Moles/Volume
  • Molarity=1/1=1M
User Solid Rhino
by
7.4k points