Answer:
V = 423.6 cubic cm
Explanation:
Volume formula for a cone V = (1/3)* π r^2 * h
here h =12.9 cm r = 5.6 cm
V = (1/3)* π r^2 * h
V = (1/3)* π (5.6)^2 * 12.9
V = 134.848π
V = 423.6374861 cubic cm
7.9m questions
10.6m answers