menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At the candy store, Bianca bought 1 kilogram of gummy bears and 2 kilograms of jelly beans for $38.00. James bought 2 kilograms of gummy bears and 3 kilograms of jelly beans for $62.75. What is the cost
asked
Sep 20, 2021
173k
views
1
vote
At the candy store, Bianca bought 1 kilogram of gummy bears and 2 kilograms of jelly beans for $38.00. James bought 2 kilograms of gummy bears and 3 kilograms of jelly beans for $62.75. What is the cost of 1 kilogram of jelly beans?
Mathematics
high-school
CptNemo
asked
by
CptNemo
5.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer:
The cost of 1 kilogram of jelly beans is $13.25
Pjco
answered
Sep 27, 2021
by
Pjco
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Solve for h 3h=7(2/7-3/7h)-10
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org