204k views
4 votes
Mr. Jackson filled up his 15-gallon gas tank for $37.50. What was the price 10

of gas per gallon?

2 Answers

2 votes

Answer:

Price per gallon = $2.5 per gallon

Explanation:

Given;

Price of 15 gallons = $37.50

Number of gallons = 15

Price per gallon = 37.50/15 = $2.5

User Toshik Langade
by
8.5k points
5 votes

Answer:


Unit Price =\$2.5 \:per\: gallon

Explanation:

15 Gallon of Gas costs $37.50

To determine the Unit Price, we divide the Total Cost by the number of gallons of gas bought.

Unit Price


=(\$37.50)/(15gallons)\\Unit Price =\$2.5 \:per\: gallon

User Aked
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories