225k views
5 votes
On June 1, 2018, Jensen Company acquired an 6.2%, ten-month note receivable from a customer in settlement of an existing account receivable of $180,000. Interest and principal are due at maturity.

The proper adjusting entry at December 31, 2018, with regard to this note receivable includes a


a. Debit to Notes Receivable of $11,160.

b. Credit to Interest Revenue of $11,160.

c. Debit to Cash of $6,510

d. Debit to Interest Receivable of $6,510.

User Iflp
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

d. Debit to Interest Receivable of $6,510.

Step-by-step explanation:

To interest receivable = $180,000 * 6.2% = $11,160

Interest receivable for 7 months (June 1 - December 31) = $11,160 * (7/12) = $6,510

Therefore, the proper adjusting entry at December 31, 2018, with regard to this note receivable includes a debit to Interest Receivable of $6,510.

User Draykos
by
6.6k points