Answer:
(a) The firm's market value capital structure is = 0.698
,0.245
, 0.056 (b))Therefore the rate the firm should use to discount the project's cash flows is 9.35%
Step-by-step explanation:
From the example given, we solve for both (a) and (b)
Solution
Given:
(a) The Market Equity of Value = Number of Shares Outstanding Shares*Current Selling Price = 6300000*74 = 466200000
Market Debt Value of = Number of Bonds*Current Price selling = 150000*1000*109% = 163500000
Preferred Stock market value = Number of shares outstanding *Current Selling Price = 350000*107 = 37450000
Then,
The Total Market Value = 466200000 + 163500000 + 37450000 = 667150000
The Weight of Equity in Capital Structure (E/V) = 466200000/ 667150000 = 0.698
The Weight of Debt in Capital Structure (D/V) = 163500000/667150000 = 0.245
The Preferred Stock weight in Capital Structure (P/V) = 37450000/667150000 = 0.056
(b)Cost of Equity = Free Risk Rate + Beta * Risk Premium Market = 4.3 + 1.09*6.8 = 11.712%
The Cost of Stock Preferred = Current/Return Selling Price = (5.8%*100)/107*100 = 5.421%
Thus,
Debit cost
Nper = 20*2 = 40
Where
PMT = 1000*.071*1/2 = 35.5 and FV = 1000
PV = 1000*109 = 1090
The Rate is unknown
Tax Cost of Debt After = Rate(Nper, PMT, PV, FV) = Rate(40,30.5,-1090,1000)*2*(1-.34) = 3.538%
Then,
WACC = After Tax Cost of Debt*Weight of Debt + Cost of Preferred Stock*Weight of Preferred Stock + Cost of Equity*Weight of Equity
WACC = 3.538*.245 + 5.421*.056 + 11.712*.698 = 9.345% or 9.35%
Therefore the rate the firm should use to discount the project's cash flows is 9.35%