128k views
5 votes
The catcher catches a .5 kg baseball traveling at 40 m/s and the glove is pushed back 10 cm . What average force did the catcher put on the ball?

User Anvd
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

4000 N

Step-by-step explanation:

First we calculate the acceleration

2as = vf^2 - vi^2

2xax0.1 = 0^2-40^2

0.2 x a = -1600

a = - 8000 m/s^2

F= ma

F= 0.5 x 8000

F 4000N

User Vijayant
by
6.9k points