menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You had $23 to spend on seven notebooks. After buying them you had $2. How much did each notebook cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You had $23 to spend on seven notebooks. After buying them you had $2. How much did each notebook cost?
asked
Jun 4, 2021
71.4k
views
2
votes
You had $23 to spend on seven notebooks. After buying them you had $2. How much did each notebook cost?
Mathematics
high-school
Jithin P James
asked
by
Jithin P James
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer:
each notebook costs $3
Explanation:
Prad
answered
Jun 9, 2021
by
Prad
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 21, 2024
148k
views
Harold spent $29.29, not including tax, on school supplies. He bought a backpack for $23.49, notebook paper for $3.51, and several notebooks for $2.29 each. How many notebooks did he buy? Answer in units
Stefan Kunze
asked
Aug 21, 2024
by
Stefan Kunze
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
148k
views
asked
Dec 26, 2018
232k
views
Shawn had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost
Potomek
asked
Dec 26, 2018
by
Potomek
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
232k
views
asked
Mar 16, 2019
190k
views
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
DarkAtra
asked
Mar 16, 2019
by
DarkAtra
8.4k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
190k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org