Answer:
26.04 inches
Explanation:
A revolution is in the shape of a circle.
We can therefore say that the bike tires that complete 20 revolutions complete the length of 20 circumferences of the tires.
The length of the 20 revolutions (20 circumferences) is 136 ft
Therefore, the length of one revolution and hence, one circumference is:
C = 136 / 20 = 6.8 ft
The circumference of a circle is given as:
C = pi * d
Where d = diameter of the circle.
Hence, the diameter of the tire will be:
6.8 = 3.14 * d
d = 6.8 / 3.14
d = 2.17 ft
1 foot is equal to 12 inches, hence, 2.17 ft in inches will be:
2.17 * 12 = 26.04 inches
The diameter of the tire is 26.04 inches.