86.2k views
1 vote
Shawna has $20 to spend on five pens. After buying them she has $5. how much did each pen cost?

User Efemoney
by
5.3k points

2 Answers

7 votes
I believe its 3 hope i helped:)
User SeanA
by
4.9k points
2 votes

Answer:

3 i hope this helps! :)

Explanation:

she started with 20, ended with 5.

20 - 5 = 15

she spent 15

she bought 5 pens with 15 dollars

15/5 = 3

each pen was 3 dollars

User Stephane Martin
by
5.6k points