82.7k views
1 vote
Eugene Forest sold the following assets: stock acquired 5 years ago (cost $10,000) for $15,000, business equipment held 3 years (cost $28,000; adjusted basis $ 22,000) for $30,000, inventory held 2 years (cost $11,000) for $14,000, and personal car, held 2 years (cost $8,000) for $12,000. What is the amount of Forest's Sec. 1231 gain or loss? a) S 2.000 b)$ 8,000 c)$20,000 d) $29,000 e) None of the above

User QiAlex
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Option A is correct one.

$2000

Step-by-step explanation:

So we only consider business equipment which is held for 3 years

Sales value=$30000

Less : Cost=$(28000)

Gain value=30000-28000

=$2000

User Joris
by
6.9k points