216k views
2 votes
A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook

User SimonAlfie
by
6.6k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:$3.00/2 is $1.50 hope this helps god bless

User Jmh
by
7.0k points
4 votes

Answer:

The unit price is 1.50, you just needed to divide by two to see how much one note book costs.

Hope this helps <3

User MegaMilivoje
by
7.5k points