Answer:
The correct answer is 0.17 M
Step-by-step explanation:
We have the following data:
V= 820 ml x 1 L/1000 ml = 0.82 L
m = 7.4 g
Ammonium chloride has the chemical formulae NH₄Cl. So, we calculate the molecular weight (MM) of NH₄Cl from the molar mass of N, H and Cl as follows:
MM NH₄Cl = 14 g/mol + (4 x 1 g/mol ) + 35.4 g/mol = 53.4 g/mol
Now we have to calculate the number of moles of NH₄Cl we have in the solution. For this, we divide the mass (m) into the molecular weight of NH₄Cl (MM):
moles NH₄Cl = m/MM = 7.4 g/53.4 g/mol = 0.138 moles
The molarity of the solution is the number of moles of NH₄Cl in 1 liter of solution. So, we have to divide the number of moles of NH₄Cl into the volume in liters as follows:
M = number of moles NH₄Cl/V = 0.138 moles/0.82 L = 0.169 mol/L ≅ 0.17 M