Answer:
Unitary product cost= $130
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials $50
Direct labor $47
Variable manufacturing overhead $2
Fixed manufacturing overhead $ 31,000
1,000 units were produced.
Under the absorption costing method, the unit product cost is calculated using the direct material, direct labor, and total manufacturing overhead.
Unitary fixed costs= 31,000/1,000= $31
Unitary product cost= 50 + 47 + (2+31)= $130