146k views
0 votes
A chord of a circle is 66cm long, it is 56 cm from the center of the circle. What is the radius of the circle?

ASAP

1 Answer

5 votes

Answer:

radius = 65 cm

Explanation:

(See image attached for better comprehension)

To find the value of the radius, we just need to draw a triangle, where one side is half of the chord (the distance from the chord to the center creates a point that divides the chord in two equal segments), other side is the distance from the chord to the center, and the hypotenusa will be the radius.

So, using Pythagoras' theorem, we have that:

r^2 = 56^2 + 33^2

r^2 = 4225

r = 65 cm

A chord of a circle is 66cm long, it is 56 cm from the center of the circle. What-example-1
User JohnLBevan
by
7.2k points