7.0k views
5 votes
Members of the band sold 1150 worth of packages of pens and markers. They sold a total of 310 packages, including 10 more packages of pens than markers if one package of pens and one package of markers costs 7.50, what was the price of each package

User Xaree Lee
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each package of pen costs 2.5

Each package of marker costs 5

Explanation:

Please refer to the attached image for explanations

Members of the band sold 1150 worth of packages of pens and markers. They sold a total-example-1
Members of the band sold 1150 worth of packages of pens and markers. They sold a total-example-2
User Yiwei
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.