Answer:
1. t = 0.0819s
2. W = 0.25N
3. n = 36
4. y(x , t)= Acos[172x + 2730t]
Step-by-step explanation:
1) The given equation is

The relationship between velocity and propagation constant is

v = 15.87m/s
Time taken,


t = 0.0819s
2)
The velocity of transverse wave is given by


mass of string is calculated thus
mg = 0.0125N

m = 0.00128kg


0.25N
3)
The propagation constant k is

hence

0.036 m
No of wavelengths, n is

n = 36
4)
The equation of wave travelling down the string is
![y(x, t)=Acos[kx -wt]\\\\becomes\\\\y(x , t)= Acos[(172 rad.m)x + (2730 rad.s)t]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/b3mtbnugh04g3hqcmgw09z8t1a5zauk5kf.png)
![without, unit\\\\y(x , t)= Acos[172x + 2730t]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/physics/college/rfdniijntgw444mhe4t1qys300d4dmdl4e.png)