Answer:
t = 4 seconds
Explanation:
Given that,
Molly is going to throw a ball from the top floor of her middle school. When she throws the ball from 128 feet above the ground, the function of its height is given by :

t is time in seconds
We need to find the time when it hots the ground. At this position, h(t) = 0. So,

On solving the above equation, we get
t = 4 second, t = -2 seconds
Ignoring t = -2 seconds
So, it will hit the ground at t = 4 seconds.