Answer:
Molar heat of combustion of 9,10-anthracenedione = 6268 kJ
Step-by-step explanation:
Heat lost by the 9,10-anthracenedione = heat gained by water and the calorimeter
Heat gained by water = mCΔT
m = 1.367×10³ g
C = 4.184 J/g°C
ΔT = 27.68 - 24.91 = 2.77°C
Heat gained by water = (1367×4.184×2.77)
= 15,843.1 J
Heat gained by the calorimeter = c ΔT
c = 765.5 J/°C.
ΔT = 27.68 - 24.91 = 2.77°C
Heat gained by the calorimeter = 765.5 × 2.77 = 2,120.435 J
Heat lost by the 9,10-anthracenedione = heat gained by water and the calorimeter
Heat lost by the 9,10-anthracenedione = 15,843.1 + 2,120.435 = 17,963.535 J
Note that 0.5967 g of the compound was burnt to give 17,963.535 J of heat energy.
To calculate how much heat will be given off by combusting 1 mole of the compound, we convert the sample amount to moles.
Number of moles = (Mass)/(Molar mass)
Mass of 9,10-anthracenedione = 0.5967 g
Molar mass of 9,10-anthracenedione = 208.216 g/mol
Number of moles of 9,10-anthracenedione burnt = (0.5967/208.216) = 0.002866 moles.
Burning 0.002866 moles gives off 17,963.535 J of heat energy.
Burning 1 mole will give off (1×17,963.535)÷(0.002866) J of heat energy.
That is, 6,267,807 J
Molar heat of combustion of 9,10-anthracenedione is the heat given off by burning 1 mole of 9,10-anthracenedione = 6,267,807 J = 6268 kJ
Hope this Helps!!!