Answer:
Down below
Explanation:
If the temperature dropped steadily for 6 hours then for each hour it dropped 5 degrees. 30/6 = 5
1. -5
2. -3,-4
1. from 7:00-1:00= 6 hours
temperature droped 30 degrees.
-30/6= -5 degress per hour.
2. Options: 1*12, 2*6, 3*4
The only one that works is -3*-4= 12, -3+-4=-7
7.8m questions
10.4m answers