51.1k views
5 votes
Financial Literacy Manny must choose between a pack of four

6.5-ounce containers of yogurt for $3.77 or three 8-ounce containers
at $1.29 each. Which is the better buy? Why?

User Looloobs
by
6.1k points

1 Answer

1 vote

Answer: Three-8 ounce containers

Step-by-step explanation: 3 x 1.29 divided by 0.6= $6.45 for three 8-ounce containers

4 x 3.77 divided by 0.6= $15.08

User Gerhard Powell
by
6.0k points