164k views
3 votes
Kray Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent month of operations:

Number of units produced 5,700
Variable costs per unit:
Direct materials $47
Direct labor $21
Variable manufacturing overhead $8
Variable selling and administrative expense $5
Fixed costs:

Fixed manufacturing overhead $490,200
Fixed selling and administrative expense $438,900

There were no beginning or ending inventories. The variable costing unit product cost was:_______

User Pylon
by
8.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$76

Step-by-step explanation:

The computation of Unit product cost under variable costing is shown below:-

Unit product cost under variable costing = Direct material + Direct labor + Variable manufacturing overhead

= $47 + $21 + $8

= $76

So, for calculating the Unit product cost under variable costing we simply added the direct material, direct labor and variable manufacturing overhead.

User Tanka
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.