Answer:
1) Expected total amount of money that the ten people = $24.2
2) probability that the total amount of money the ten people spent is at least $25 = 0.3817
Explanation:
Mean Price of a two liter bottle of soda, E(x₁) = $1.50
Standard Deviation of two litre bottle of soda,

Mean price of one gallon of milk, E(x₂) = $3.80
Standard deviation of one gallon of milk,

Six people bought two liter bottle of soda each and four bought one gallon of milk each
Expected total amount of money that the ten people spent

E(X) = (6*1.50) + (4*3.80)
E(X) = $24.2
b) probability that the total amount of money the ten people spent is at least $25
Let us calculate the net standard deviation:


V(X) = (36*0.04) + (16*0.09)
V(X) = 1.44 + 1.44 = 2.88

