menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dario buys applesauce for a family reunion. He needs 23 cups, and he buys them in packs of 6. How many packs does Dario need?
asked
Oct 2, 2021
217k
views
4
votes
Dario buys applesauce for a family reunion. He needs 23 cups, and he buys them in packs of 6. How many packs does Dario need?
Mathematics
middle-school
Svante
asked
by
Svante
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
round
Explanation:
Alex Deemann
answered
Oct 4, 2021
by
Alex Deemann
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
He has to buy 4 packs. If you divide 23 by 6, you get 3.833 but you can’t buy a fraction of a pack so you have to round up and buy 4 packs. Hope this made sense; I can explain further if needed!
Albin Anke
answered
Oct 7, 2021
by
Albin Anke
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.6m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org