105k views
3 votes
Feldpausch Corporation has provided the following data from its activity-based costing system: Activity Cost Pool Total Cost Total Activity Assembly $1,137,36084,000 machine-hoursProcessing orders $28,4791,100 ordersInspection $97,1551,270 inspection-hours. The company makes 470 units of product W26B a year, requiring a total of 660 machine-hours, 50 orders, and 40 inspection-hours per year. The product's direct materials cost is $40.30 per unit and its direct labor cost is $42.22 per unit. The product sells for $118.00 per unit. According to the activity-based costing system, the product margin for product W26B is: A. $16,675.60B. $3,384.70C. $4,679.20D. $6,444.70

2 Answers

2 votes

Answer:

Option C. $3,384.7

Step-by-step explanation:

The cost pool per cost driver can be calculated as under:

Cost Pool per Cost Driver = Total Coot Pool / Respective T.Cost Driver

Here

Total cost pool Respective Total Cost Driver

$1,137,360 84,000 Machine Hours

$28,479 1,100 Orders

$97,155 1,270 Inspection Hours

Now,

Assembly cost per machine hour = $1,137,360 / 84,000 = $13.54 per Machine hour

Processing cost per order = $28,479 / 1,100 = $25.89 per Orders

Inspection cost per inspection hour = $97,155 / 1,270 = $76.5 per inspection hour

Now for 470 units W26B, total machine hours worked are 660 machine hours, 50 orders and 40 inspection hours.

So:

Total ABC per 470 units of W26B = 660 * $13.54 + 50 * $25.89 + 40 * $76.5 = $13,291 per 470 units

Total ABC per unit W26B = $13,291 / 470 = $28.27 per unit

Total Product Cost = Prime Cost per unit + Total ABC per unit

By putting values, we have:

Prime cost per unit = $40.3 + $42.22 = $82.52

Now

Total Product cost = $28.27 + $82.52 = $110.79

Which means product margin is $7.21 per unit and total margin for the year is $3389 ($7.21 * 470 units) which is close to $3,384.7 and the difference is because of rounding figures. So the right option is C.

User Jookia
by
7.8k points
4 votes

Answer:

The answer is B) $3384,70

Step-by-step explanation:

First we need to split the 3 main cost drivers into

Machine Hours - $1137360 / 84000 = 13,54

Processing Hours - $28479 / 1100 = 25,89

Inspection Hours - $97155 / 1270 = 76,5

Now we use the actual hours for the 470 units of W26B

470 units require 660 machine hours ( 660 x 13,54 ) + 40 inspection hours ( 40 x 76,5 ) + 50 orders ( 50 x 25,89 )

The total costs excluding the materials and labor cost are = $13290,9

Now we include the material and labor costs

Material Cost = 40,30 x 470 = $18941

Labors Costs = 42,22 x 470 = $19843,4

Total costs = $52075,3

Product sales = 118 x 470 = $55460

The margin = $3384,70

Therefore the answer is C.) 3384,70 as proven by the calculation above.

User Scottingham
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.