Answer:
1.082 mm
Step-by-step explanation:
From the question, we can see that we were given The following
Wavelength of the atoms, λ = 502 nm = 502*10^-9 m
Radius of the screen away from the double slit, r = 1.1 m
We know that Y(20) = 10.2 mm = 10.2*10^-3 m
d = (20 * R * λ) / Y(20)
d = (20 * 1.1 * 502*10^-9)/10.2*10^-3
d = 1.1*10^-5 / 10.2*10^-3
d = 1.082 mm
Therefore, we can say that the distance of separation between the two slits is 1.082 mm