Answer:
The unit product cost under traditional costing is greater than its unit product costing under ABC by approximately $19.21.
Step-by-step explanation:
Activity Based Costing ABC is the method which identify each activity and assigns the cost to each activity.
To calculate Widget cost per unit using traditional costing is;
Overhead / Direct labor hours
Direct labor hours for Widgets = 300 Widgets * 5 direct labor hours per Widget = 1500 labor hours
$426,000 / 1500 labor hours = $284 / direct labor hour
Using activity based costing;
Overhead absorbed based on machine hours;
$146,000 / 5,100 machine hours = $28.63 per machine hour
Overhead absorbed based on labor hours;
$280,000 / 1500 labor hours = $186.66
Total per unit cost of Widget = $215.30