231k views
1 vote
A certain drug dosage calls for 8 mg per kg per day and is divided into two doses (1 every 12 hours). If a person weighs 82 pounds, how many milligrams of the drug should he receive every 12 hours?

User Inkychris
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

Dosage per kg per day = 8mg

2 doses = 4mg

If a person weighs 82 pounds =? mg

1kg = 2.205 pounds

So 82 ÷ 2.205 = 37. 195 kg

So he should receive 37. 195 mg every 12 hours

User Tarun Wadhwa
by
6.7k points