80.0k views
4 votes
If a sample of salt water has a measured concentration of 21.0 ppt, how many grams of salt are there in a 2.05 kg sample of this salt water?

1 Answer

6 votes

Answer:

grams of salt = 43.05 grams

Step-by-step explanation:

Salinity is the measure of the amount of dissolved salt in water. Salinity is usually expressed in part per thousand(ppt) or grams of the salt per kilogram of water. In a situation where you have 1 gram of salt and 1 kg of water , the salinity is 1 g/kg or 1 ppt.

Since 1 ppt denotes having 1 g of salt in 1000 grams of water, 21 ppt will be having 21 grams of salt in 1000 grams of water.

if 21 grams of salt → 1 000 g of water

? grams of salt will be in 2050 g of water

cross multiply

grams of salt = (2050 × 21)/1000

grams of salt = 43050/1000

grams of salt = 43.05

grams of salt = 43.05 grams

User Vurmux
by
6.5k points