198k views
1 vote
Which is the best buy?

A)$19.25 for 11 candy bars
B)$15.39 for 9 candy bars
C)$17.30 for 10 candy bars
D)$22.62 for 13 candy bars

2 Answers

4 votes

Answer:

B

Explanation:

Let's find the unit price of each choice. Unit price is essentially how much one object is worth.

A) We know that there is $19.25 for 11 candy bars, so to find the unit price, simply divide 19.25 by 11:

19.25/11 = $1.75 / candy bar

B) We know that there is $15.39 for 9 candy bars, so to find the unit price, simply divide 15.39 by 9:

15.39/9 = $1.71 / candy bar

C) We know that there is $17.30 for 10 candy bars, so to find the unit price, simply divide 17.30 by 10:

17.30/10 = $1.73 / candy bar

D) We know that there is $22.62 for 13 candy bars, so to find the unit price, simply divide 22.62 by 13:

22.62/13 = $1.74 / candy bar

Comparing all these unit prices, we see that the deal from part B is the lowest, so that's the best one.

Hope this helps!

User Marieliz
by
8.2k points
2 votes

Answer:

B

Explanation:

When you divide each of the prices by the amount of candy bars, B is the lowest. The price for 1 candy bar with A's price is 1.75. The price for 1 candy bar for B's is 1.71. The price for 1 candy bar with C's is 1.73 and the price of 1 candy bar for D's is 1.74. Again, B has the lowest price for 1 candy bar so the correct answer is B.

User PortageMonkey
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.