35.3k views
22 votes
The Green Bean Coffee Shop sells muffins for $2 each. So far today, they have sold 13 muffins. 1

Part A
Write an equation that represents the amount of money, A, they’ll make if they sell, m, additional muffins today. Answer:
M
Part B
Use the equation you wrote to determine how much money they’ll make if they sell an additional 22 muffins

User Pour
by
4.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

A) $ = 2m + 26

B) $70

Explanation:

For a, I know they already sold 13 for $2, meaning they made $26. I know that for each muffin, they will make $2, meaning 2m + 26.

For b, you substitute 22 for m, and solve, getting $70.

User Coretta
by
4.4k points