Answer:
$4.79
Explanation:
To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds
In this case, the cost is 14.37, and the number of pounds is 3, so we can substitute them in.
Divide
4.79
The unit rate, or price per pound is $4.79
5.2m questions
6.8m answers