46.6k views
0 votes
$14.37 for 3lb what’s the unit rate

User Drewm
by
5.5k points

2 Answers

6 votes
Answer: 4.79

Step by step explanation: to find the unit per pound you can do 14.37/3 which is 4.79

Or

You can put the given information into a ratio

3 : 14.37
1 : x

You ask yourself what must be divided by three to get an answer of one (3/1 is 3)

So, you divide the other side by three as well

14.37/3 is 4.79
User Philar
by
4.9k points
2 votes

Answer:

$4.79

Explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds


(cost)/(pounds)

In this case, the cost is 14.37, and the number of pounds is 3, so we can substitute them in.


(14.37)/(3)

Divide

4.79

The unit rate, or price per pound is $4.79

User Selecsosi
by
4.5k points