82.0k views
0 votes
Janus Corporation has in stock 43,700 kilograms of material L that it bought five years ago for $6.10 per kilogram. This raw material was purchased to use in a product line that has been discontinued. Material L can be sold as is for scrap for $3.23 per kilogram. An alternative would be to use material L in one of the company's current products, E99D, which currently requires 2 kilograms of a raw material that is available for $9.45 per kilogram. Material L can be modified at a cost of $0.62 per kilogram so that it can be used as a substitute for this material in the production of product E99D. However, after modification, 3 kilograms of material L is required for every unit of product E99D that is produced. Janus Corporation has now received a request from a company that could use material L in its production process. Assuming that Janus Corporation could use all of its stock of material L to make product E99D or the company could sell all of its stock of the material at the current scrap price of $3.23 per kilogram, what is the minimum acceptable selling price of material L to the company that could use material L in its own production process?

1 Answer

4 votes

Answer:

The company should sale each kilograms for $5.68

Step-by-step explanation:

We have to solve for the cost saving the kilograms of L could bring if replace the other material:

additional cost x kilograms needed

0.62 x 3 = 1.86 per finished goods unit

with acost of 1.86 dollar the company can replace a raw material which cost:

9.45 x 2 = 18.9 per finsihed goods unit

The differencial gain will be for: 17.04 for every three kilograms

we divide this gains to get the marginal cost saving per kilograms:

17.04 / 3 = 5.68

The company should sale the kilogram of L at $5.68 as this is the benefit they can provide to the company if used

User Paulo Pereira
by
7.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.