Answer:
The correct answer is $15,790.
Step-by-step explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
We can calculate the amount of borrow by using following formula:
Amount of borrow = Desired ending balance - Balance before adjustment
where, Balance before adjustment = Opening balance + Cash receipts - Cash disbursement
= $28,000 + $95,000 - $118,790
= $4,210
So, by putting the value, we get
Amount of borrow = $20,000 - $4,210 = $15,790