Answer:
$539.50
Step-by-step explanation:
The computation of the value of the ending inventory using the LIFO method is shown below:
Since there is 200 units on hand
The 150 units taken at $390 and the remaining units i.e 50 units at $598 so the ending inventory is
= 150 units × $2.6 + 50 units × $2.99
= $390 + $149.50
= $539.50
The per unit is come from
= $390 ÷ 150 units = $2.6
And,
= $598 ÷ 200 units = $2.99