Answer: The correct answer is $85.56
Explanation:
If Karen gets 23.5 miles per one gallon of gas, we divide 582.8 miles by 23.5 to see how many gallons she will use to go the 582.8 miles. The answer is 24.8 gallons. (582.8/23.5=24.8)
We then multiply 24.8 ( the total amount of gallons) x $3.45 (per gallon)= $85.56 for the entire trip