128k views
1 vote
What is the molarity of a solution that contains 2.3 mol of solute in 1.0 liter of solution? PLEASE HELP

User SimpleGuy
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

2.3 M is the molarity of a solution that contains 2.3 moles of solute in 1.0 liter of solution.

Step-by-step explanation:

Data given:

volume of the solution = 1 litre

number of moles of the solute = 2.3 moles

Molarity of a solution is given by number of moles of a given solute in a given volume in litres.

The unit of molarity = moles/litre

The formula used to calculate molarity is given by:

molarity =
(number of moles of solute)/(volume in litres)

Putting the values in the equation,

molarity =
(2.3)/(1)

molarity = 2.3

Thus the molarity of the given solution is 2.3 moles/litre.

The molarity of the solution is also written as 2.3 M.

User BlueZed
by
8.0k points