53.8k views
0 votes
5)5 pounds of

apples cost $10.
How much does a
pound cost?
(set up a
proportion)

2 Answers

1 vote

Answer:

$2

Explanation:

So, 5 lbs. of apples = $10


(1)/(5) =(x)/(10)

Then, you have to do cross products

5x=10

Divide each side by 5...

5x/5=10/5

x=2

Each pound of apples costs $2.

If you want to check your work, fill in the proportion.


(1)/(5)= (2)/(10)


(1)/(5) =(1)/(5)

User Chandan Kumar
by
5.3k points
2 votes

Answer:

one pound of apples costs $2

Explanation:

that is because when you divide 10 by 5 you get 2

User Dymv
by
5.3k points