Answer:
$2
Explanation:
So, 5 lbs. of apples = $10
Then, you have to do cross products
5x=10
Divide each side by 5...
5x/5=10/5
x=2
Each pound of apples costs $2.
If you want to check your work, fill in the proportion.
one pound of apples costs $2
that is because when you divide 10 by 5 you get 2
6.0m questions
7.8m answers