53.8k views
0 votes
5)5 pounds of

apples cost $10.
How much does a
pound cost?
(set up a
proportion)

2 Answers

1 vote

Answer:

$2

Explanation:

So, 5 lbs. of apples = $10


(1)/(5) =(x)/(10)

Then, you have to do cross products

5x=10

Divide each side by 5...

5x/5=10/5

x=2

Each pound of apples costs $2.

If you want to check your work, fill in the proportion.


(1)/(5)= (2)/(10)


(1)/(5) =(1)/(5)

User Chandan Kumar
by
7.9k points
2 votes

Answer:

one pound of apples costs $2

Explanation:

that is because when you divide 10 by 5 you get 2

User Dymv
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories