191k views
4 votes
You need to spackle a hole on the outside of your house that is 24 feet off the

ground. You want to place the bottom of your ladder 7 feet from the wall. How tall
does the ladder need to be to reach the hole?
OA) 23 ft
OB) 25 ft
OC) 14 ft
QD) 20ft

User MandM
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The ladder needs to be 25 ft tall

Explanation:

You can use the pythagorean theorem for this:

a²+b²=c²

a = 7, b = 24, c = ?

We need to solve for c:

7²+24²=c²

49+576=c²

c²=625

c=25

User Fardin Abdi
by
7.3k points