54.2k views
3 votes
Rachel spent $24.15 on vegetables . She bought 2lbs of onions, 3 lbs of carrots, and 1 1/2 lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?

User Cast Away
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer is 0.7

Explanation:

User Atogle
by
5.0k points