215k views
5 votes
Determine the number of atoms in a sample of nickel that has a mass of 8.30 x 10-12 g.

User WSkinner
by
6.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:

We have 8.4 * 10^10 nickel atoms

Step-by-step explanation:

step 1: Data given

Mass of nickel = 8.30 * 10^-12 grams

Number of avogadro = 6.02 * 10^22 / mol

Atomic mass nickel = 58.69 g/mol

Step 2: Calculate moles nickel

Moles nickel = mass nickel / atomic mass nickel

Moles nickel = 8.30 * 10^-12 grams / 58.69 g/mol

Moles nickel = 1.4*10^-13 moles

Step 3: Calculate nickel atoms

Nickel atoms = moles nickel * number of Avogadro

Nickel atoms = 1.4 * 10^-13 moles * 6.02 * 10^23 /mol

Nickel atoms = 8.4* 10^10 atoms

We have 8.4 * 10^10 nickel atoms

User Hitesh Ghuge
by
6.5k points