139k views
2 votes
3 markers cost $5.79.

Which equation would help determine the cost of 13 markers?
Choose 1 answer:
A.) 13/$5.79 = x/3
B.) x/13 = 3/$5.79
C.) 3/$5.79 = 13/x
D.)13/x = $5.79/3
E.) None of the above

1 Answer

3 votes

Answer:

C. 3/$5.79 = 13/x

Explanation:

We can write the fact that 3 markers cost $5.79 as a proportion:

3/$5.79

Let x represent the unknown cost of 13 markers. Since 13 markers cost x, we have the following proportion:

13/x

The cost changes along with the number of markers purchased, and so the two proportions are equivalent.

3/$5.79 = 13/x

User EladTal
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories