Answer:
Pressure exerted by statue =
Step-by-step explanation:
Weight of the statue (F)= 3600 N
Area of the base of statue(A) = Length of the base x Width of the base
=0.6 m x 0.4 m =0.24 m
Pressure is defined as force per unit area.

Pressure exerted by statue = 15000