Given Information:
Population = n = 800
Probability = p = 68% = 0.68
Answer:
We can say with 68% confidence that 568 lies in the range of (518, 570) therefore, it would not be unusual to get 568 consumers who recognize the Dull Computer Company name.
Step-by-step explanation:
Let us first find out the mean and standard deviation.
mean = μ = np
μ = 800*0.68
μ = 544
standard deviation = σ = √np(1-p)
σ = √800*0.68(1-0.68)
σ = 13.2
we know that 68% of data fall within 2 standard deviations from the mean
μ ± 2σ = 544-2*13.2, 544+2*13.2
μ ± 2σ = 544-26.4 , 544+26.4
μ ± 2σ = 517.6, 570.4
μ ± 2σ = 518, 570
We can say with 68% confidence that 568 lies in the range of (518, 570) therefore, it would not be unusual to get 568 consumers who recognize the Dull Computer Company name.