menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price (cost per pound) of broccoli
asked
Aug 7, 2021
149k
views
2
votes
A shopper paid $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price (cost per pound) of broccoli
Mathematics
high-school
Kaki
asked
by
Kaki
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:3.1
Explanation:
7.75/2.5=3.1
Azin Nilchi
answered
Aug 8, 2021
by
Azin Nilchi
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
$3.1
Explanation:
7.75/2.5 = 3.1
Gzimmers
answered
Aug 13, 2021
by
Gzimmers
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 12, 2021
37.0k
views
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes $7.75 for 2.5 pounds of broccoli and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of each item she bought
David Walthall
asked
Nov 12, 2021
by
David Walthall
8.3k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
37.0k
views
asked
Jun 14, 2021
64.9k
views
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes,$7.75 for 2.5 pounds of broccoli,and $2.45 for 2.5 pounds of pears.What is the unit price of each item she bought
Hndcrftd
asked
Jun 14, 2021
by
Hndcrftd
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
64.9k
views
asked
Aug 6, 2022
73.6k
views
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of the pears?
Rolly
asked
Aug 6, 2022
by
Rolly
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
73.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org