1.7k views
5 votes
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. What is the unit price (cost per pound) of potatoes?

User Jon Hunter
by
6.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$0.56

Explanation:

2.52/4.5 = 0.56

User Perfecto
by
5.7k points